Říjen 2023

202310Říjen(Říjen 10)19:00(Říjen 10)19:00POCTA KARLU ČERNOCHOVI - KAREL ČERNOCH 80MIMOŘÁDNÝ KONCERT KE ZPĚVÁKOVÝM NEDOŽITÝM OSMDESÁTINÁM19:00 - 21:00

Popis akce

  Letos v říjnu by oslavil osmdesátiny jeden z nejvýraznějších zpěváků domácí populární scény  Karel Černoch. Jubileum připomene na podzim (10.10-1.11.2023) projekt Karel Černoch 80 tvořený čtyřmi jedinečnými koncerty. Zpěvačka Tereza Černochová a hudební hosté – Michal Prokop, Ondřej Ruml, Matěj Ruppert, Peter Lipa, Bára Basiková, Leona Machálková, Helena Vondráčková a Marie Rottrová, za doprovodu  B-Side Bandu bandleadera a producenta Josefa Buchty  zazpívají nejznámější písně z repertoáru jedné z legend české populární hudby.

„Táta odešel příliš brzy. Jeho písně a hlas sameťák si připomínám téměř denně. Byl jedinečný. A proto bych ho ráda připomenula i vám… společně s hosty, kteří s Karlem Černochem spolupracovali, kamarádili nebo se jím inspirovali,“ říká zpěvákova dcera Tereza.

Traduje se, že když Karel Černoch pracoval počátkem šedesátých let jako rekvizitář ve Filmovém studiu Barrandov, zaslechl ho tam brnkat na kytaru a prozpěvovat Jan Werich. „Poslyšte, vy byste měl zkusit zpívat lidem na jevišti,“ navrhl mu. Alespoň takto na začátky pěvecké kariéry Karla Černocha vzpomíná jeho celoživotní kamarád, textař a spisovatel Ondřej Suchý. Z jeviště, gramodesek a další nosičů, rozhlasu či televizních obrazovek posléze Karel Černoch odzpíval desítky písní – s bigbítovými kapelami, s kytarou, s country seskupením či za doprovodu big bandů a velkých orchestrů. Nejznámější z nich zazní i na koncertech k jeho nedožitým osmdesátým narozeninám: legendární chytlavé Zrcadlo, mnohými považované za absolutně největší hit z repertoáru Karla Černocha, protestní Píseň o mé zemi, která zpěvákovi kromě uznání vynesla i roky perzekucí ze strany komunistického režimu. Přitahuje mě jevištní zpívání na velké ploše. Nestavím na šlágrech, rád se poperu se složitými písněmi, ale vyhovují mi i balady s doprovodem kytary, vždyť jsem napsal Popelky,“ řekl Karel Černoch  v jednom starším rozhovoru. Právě Popelky zazní rovněž na připravovaných koncertech, stejně jako Správnej džob, Ona se brání, Tržnice světa nebo Jabloň ví, kdy má kvést a mnoho dalších.

Hudební projekt Karel Černoch 80 odstartuje 10. října 2023 v Hradci Králové, v Kongresovém centru Aldis, druhý koncert se uskuteční 11.října v multifunkční hale Gong v Ostravě, 13. října jej uvidí a uslyší diváci v Brně v hale Vodova a závěrečný koncert se odehraje v Kongresovém centru Praha 1. listopadu.

„Karel Černoch a jeho písně jsou klenotem českého hudebního nebe. Jsem velmi rád, že je s Terezkou, B-Side Bandem a plejádou exkluzivních hostů můžeme lidem připomenout a zavzpomínat na vynikajícího zpěváka, muzikanta a člověka, který tu zanechal nádherný odkaz a nesmazatelnou stopu.“ doplňuje producent Josef Buchta. 

Projekt Karel Černoch 80 vzniká v produkci agentury BUJOART, předprodej vstupenek je zahájen od 12. dubna na www.bsideband.cz. Hlavními mediálními partnery akce jsou regionální stanice Českého rozhlasu, deník Právo a Novinky.cz